رومیزی مربع ترمه خشتی سرمیران

ابعاد: ۹۳ * ۹۳ سانتی متر

دارای آستر

دارای رنگ بندی متنوع

محل بافت پارچه: یزد

 

رومیزی مربع ترمه خشتی سرمیران

ابعاد: ۹۳ * ۹۳ سانتی متر

دارای آستر

دارای رنگ بندی متنوع

محل بافت پارچه: یزد

جنس الیاف: پلی استر

 

ترمه:

دهخدا ترمه را پارچه نفیس بافته ‌شده از کرک یا نوعی شال با رنگ­های گوناگون و طرح گل و بته معرفی کرده است (دهخدا، ۱۳۴۱، ج ۱۵: ۶۲۵). هرچند در مورد سابقه و قدمت بافت آن اطلاعات جامعی در دست نیست ، اما بیشتر محققان بر این عقیده اند که در ایران آغاز بافت ترمه از دوره صفویه به بعد بوده است. در حال حاضر پارچه ترمه تنها در یزد بافته می شود و در شهرهایی نظیر یزد، مشهد، تهران، اصفهان و … از این پارچه بافته شده،‌محصولات متنوع تولید می گردد.

پارچه ترمه

 

در آغاز همه ترمه ها کاملا دستباف بدون دخالت هیچ  دستگاهی  بافته می شده است که بعدها در قرون بعد کم کم دستگاههای  سنتی بافت ترمه ساخته شد و تا همین چهل پنجاه سال پیش هم  همه ترمه ها با همین دستگاه های سنتی بافته می شد که با ورود صنعت و ماشین  و دستگاه های ریسندگی و بافندگی به این رشته، بافت ترمه اکنون به گونه  تمام ماشینی در کیفیت و ضخامت های مختلف انجام می گردد.

بافت ترمه

از نظر ارزشی، در رده نخست ترمه های قدیمی ( ترمه با بافت سنتی ) قرار میگیرد که از جنس کرک و پشم بافته می شدند که به خاطر دستباف بودن و قدیمی بودن و شناسنامه دار بودنشان بعنوان کالایی عتیقه از گرانبهاترین و نفیس ترین ترمه ها هستند اما دارای قیمت بسیار بالایی می باشند.

در رده بعدی، ترمه های صنعتی بافته شده از نخ ابریشم قرار می گیرند دارای لطافت و رنگ بندی متنوع  می باشند.

در رده سوم ترمه های نخی و پلی استر می باشند که کیفیت و لطافت کمتری نسبت به ترمه های ابریشمی دارند اما دارای قیمت مناسب تری می باشند.

 

شستشو ترمه:

اصولا پارچه ترمه به سبب بافت منحصر به فرد خود و به دلیل تراکم زیاد پودهایش از یک مقاومت نسبی مطلوب برخوردار است و در مجموع پردوام تر از بقیه انواع پارچه می باشد. با این وجود، نور و رطوبت از مهمترین عوامل آسیب ترمه هستند.

 

هر چند که ترمه معمولا خیلی دیر  کثیفی را جذب کرده و نیاز به شستشو پیدا می کند اما باید در نظر داشته باشید شستشوی ترمه کار چندان آسانی نخواهد بود!!!

 

ترمه همانند فرش دست بافت دارای تار و پود است که پود در پشت پارچه ترمه به صورت آزاد قرار می گیرد،‌ به این دلیل تمام محصولات موجود در بازار ترمه دارای آستر در پشت پارچه ترمه و دور دوزی در کناره ها می باشند.

بافت ترمه

برای جلوگیری از جمع شدگی آستر یا آسیب رساندن به بافت ترمه، نمی توان از ماشین لباسشویی برای شستشو ترمه استفاده کرد.

پس چاره کار چیست ؟

راه اول:

ابتدا پارچه موردنظر را در هوای آزاد آویزان کرده ، به آرامی ضرباتی با چوب به پشت آن بزنید تا گردو غبار موجود از آن کاملاً زدوده شود ، سپس پارچه را بدون آنکه مچاله یا تا کنید در آب ولرم فرو ببرید ،این عمل را تا آنجا ادامه دهید که آب تمیز و صافی از آن خارج شود . بعد آن را درون حوله ای لوله کنید تا آب اضافی اش خوب گرفته شود .اگر لازم باشد از دو یا سه حوله می توانید برای این کار استفاده کنید ، سپس پارچه را درمعرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

برای شست و شوی پارچه های دست دوزی حتماً باید از ثبات رنگ نخ ها و یا خود پارچه اطمینان حاصل کنید .برای این کار یک پارچه نخی سفیدرنگ را مرطوب کرده ، به آرامی به پشت پارچه یا دوخت بکشید ، در صورتی که رنگ پارچه و نخ کار ثابت بود اثری روی پارچه سفید نمی گذارد ، در غیر این صورت از شستن آن صرف نظر کنید.

برای شست و شو هرگز ترمه را چنگ نزنید و از مواد پاک کننده قوی مانند پودرهای آنزیم دار یا آب ژاول ، کلر و دیگر مواد سفیدکننده استفاده نکنید.

اگر نیاز به اتو کردن ترمه هم بود باید موقعی که هنوز ترمه دارای نم باشد، اتو کشی شود. برای این کار یک پارچه نخی را در پشت ترمه قرار دهید و اتوکشی را انجام دهید.

 

راه دوم:

بردن به اتوشویی!

فقط باید توجه داشته باشید که حتما قید کنید که به جای شستشو حتما خشکشویی انجام شود.

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “رومیزی مربع ترمه خشتی سرمیران”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *